Home Sports Local Sports

Statebound: Grant Union girls three-peat as Wapiti track champs

Twelve Grant Union athletes will compete at track and field state championships.
Angel Carpenter

Blue Mountain Eagle

Published on May 15, 2018 4:19PM

Grant Union Prospector Kaylee Wright outsprints her competitors to place first in the 100-meter dash at the district meet Friday in Union.

EO Media Group/Paul Wahl

Grant Union Prospector Kaylee Wright outsprints her competitors to place first in the 100-meter dash at the district meet Friday in Union.

Buy this photo
Grant Union Prospector Rhea Mead keeps her pace in the 1,500-meter run at the district meet in Union.

EO Media Group/Paul Wahl

Grant Union Prospector Rhea Mead keeps her pace in the 1,500-meter run at the district meet in Union.

Buy this photo
Grant Union Prospector Daven Mauseth is in the middle of the pack in the 1,500.

EO Media Group/Paul Wahl

Grant Union Prospector Daven Mauseth is in the middle of the pack in the 1,500.

Buy this photo

Grant Union head track and field coach Sonna Smith said several girls made vital contributions by stepping up to compete in extra events, leading to the girls team winning the Wapiti League title for the third consecutive year at Friday’s district meet in Union.

“If it was not for these girls’ selfless attitudes, we would not have come out on top as a team,” Smith said.

The Grant Union boys team improved their finish, moving up from fourth last year to second this year.

Twelve Grant Union track and field athletes will be on the road to Hayward Field this week, the site of the Thursday-Friday, May 17-18, OSAA 2A Track and Field State Championships at the University of Oregon in Eugene.

“District track was an eventful meet for us,” Smith said. “We had some high and some low points.”

The Prospector girls claimed nine individual district titles out of 17 possible events.

Title winners include: Kaylee Wright, high jump, 100 meters and javelin; Sydney Brockway, 100-meter hurdles; Jozie Rude, shot put and pole vault; Abby Lusco, discus; and Trinity Hutchison, long jump and triple jump.

Earning a district title for the boys was Drew Lusco in discus.

Joining the title winners on the road to state are Sierra Cates, Shanniyah Hall (alternate) and Alcie Moore (alternate) for the girls, all for the 4x100 relay.

On the boys side, joining Lusco, are Tanner Elliott, 800 meters; Jordan Hall, 110-meter high hurdles; Mason Gerry, long jump and javelin; and Duane Stokes, triple jump.

Although 13 qualified for state, only 12 athletes will travel there after senior Jozie Rude suffered a season-ending injury at districts. This would have been Rude’s fourth time competing at state, where she placed second in javelin, third in shot put and pole vault and eighth in discus last year.

At the district meet, she placed first in shot put and first in pole vault before becoming injured, missing the discus and javelin events.

Five girls added events, helping the team win the title.

Running double distance events were Rhea Mead, Savannah Wyllie, Sammi Buckhaults and Ellie Justice. Alcie Moore also placed in two jumping events, after only practicing for one week.

Other remarkable performances came from the boys.

“Tanner Elliott was seeded sixth in the 800, but ran the race in the lead until the last 5 meters, holding on to take second and qualify for state,” Smith said, adding, “Jordan Hall was leading the hurdles in a tight race and was out-leaned at the finish line, still qualifying him for state with a new PR (personal record).

“We had many others get their season bests, which is always our goal, as coaches.”

Grant Union girls results

100 meters: 1, Kaylee Wright, 12.69, PR; 5, Shanniyah Hall, 13.98, PR; 8, Bryanna Homan, 15.95, PR

200 meters: 3, Sierra Cates, 27.93, PR; 5, Trinity Hutchison, 28.94; 6, Shanniyah Hall, 29.14, PR

400 meters: 5, Sierra Cates, 1:08.51; 6, Shanniyah Hall, 1:10.94

800 meters: 5, Rylee Browning, 2:50.64; 6, Sammi Buckhaults, 3:59.76

1,500 meters: 4, Rhea Mead, 6:06.19; 5, Savannah Wyllie, 6:10.03; 6, Sammi Buckhaults, 8:31.37, PR

3,000 meters: 3, Rhea Mead, 13:04.33; 5, Savannah Wyllie, 13:22.67, PR; 6, Ellie Justice, 17:57.99, PR

100m hurdles: 1, Sydney Brockway, 16.92

300m hurdles: 5, Ellie Justice, 1:05.20, SR

4x100 relay: 2, Sydney Brockway, Sierra Cates, Trinity Hutchison, Kaylee Wright, 52.17

4x400 relay: 4, Rylee Browning, Sierra Cates, Shanniyah Hall, Alcie Moore, 4:57.55

Shot put: 1, Jozie Rude, 36-11.50; 2, Abby Lusco, 29-00.50; 4, Sophie Brockway, 26-09.50, PR

Discus: 1, Abby Lusco, 101-05.50; 4, Megan McManama, 75-11

Javelin: 1, Kaylee Wright, 136-09; 4, Sophie Brockway, 72-08

High jump: 1, Kaylee Wright, 5-01; 4, Alcie Moore, 4-02, PR

Pole vault: 1, Jozie Rude, 9-06.00

Long jump: 1, Trinity Hutchison, 15-11.25; 2, Sydney Brockway, 15-06.75

Triple jump: 1, Trinity Hutchison, 33-06; 2, Sydney Brockway, 31-04; 3, Alcie Moore, 26-02, PR

Grant Union boys results

100 meters: 4, Duane Stokes, 12.01; 7, Donavan Smith, 12.26, PR; 9, Taylor Hunt, 12.41

200 meters: 8, Donavan Smith, 25.69, PR; 10, Ben Henry, 26.05; 12, Taylor Hunt, 26.14

400 meters: 7, Ben Henry, 1:01.75; 8, Quinten Hallgarth, 1:04.24

800 meters: 2, Tanner Elliott, 2:16.32, SR; 7, Elisha Sheedy, 2:33.07, PR; 8, Jacob Smith, 2:35.69

1,500 meters: 7, Jacob Smith, 5:12.81; 9, Tanner Elliott, 5:26.12; 10, Daven Mauseth, 5:44.06

3,000 meters: 5, Elisha Sheedy, 12:29.71, PR; 6, Jesse Randleas, 12:37.08, PR

110m hurdles: 2, Jordan Hall, 18.04, PR; 4, Gage Brandon, 19.99; 5, Nathaniel Hodge, 24.05

300m hurdles: 6, Gage Brandon, 51.33; 8, Nathaniel Hodge, 59.46

4x400 relay: 4, Quaid Brandon, Tanner Elliott, Ben Henry, Donavan Smith, 4:11.36

Shot put: 3, Drew Lusco, 39-07.50; 9, Cameron Hallgarth, 33-10.00; 11, Hadley Boethin, 26-10.00

Discus: 1, Drew Lusco, 128-09.50, PR; 5, Cameron Hallgarth, 98-05, PR; 6, Cauy Weaver, 95-11.50, PR

Javelin: 2, Mason Gerry, 148-05; 3, Cameron Hallgarth, 147-10; 6, Cauy Weaver, 133-00.50

High jump: 5, Duane Stokes, 5-02

Pole vault: 3, Braden Spencer, 9-00; 4, Gage Brandon, 8-06

Long jump: 2, Mason Gerry, 18-00; 5, Jordan Hall, 17-03.50

Triple jump: 2, Duane Stokes, 38-06.50; 6, Jordan Hall, 36-02; 6, Mason Gerry, 36-02





Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments