Home Sports Local Sports

John Day swim team makes a splash at home meet

Hundreds of swimmers and fans make noise at Gleason Pool at the John Day Swim Meet.
Angel Carpenter

Blue Mountain Eagle

Published on July 24, 2018 4:45PM

John Day swimmer Rhea Mead, left, is trailing, but gains on her opponents to win this event held on Saturday at the John Day Swim Meet.

The Eagle/Angel Carpenter

John Day swimmer Rhea Mead, left, is trailing, but gains on her opponents to win this event held on Saturday at the John Day Swim Meet.

Buy this photo
John Day swimmer Amelia Hall, left, high-fives a La Grande opponent Saturday at the John Day Swim Meet held at Gleason Pool.

The Eagle/Angel Carpenter

John Day swimmer Amelia Hall, left, high-fives a La Grande opponent Saturday at the John Day Swim Meet held at Gleason Pool.

Buy this photo
John Day swimmer Grant LeQuieu, center, dives at the start of a race on Saturday.

The Eagle/Angel Carpenter

John Day swimmer Grant LeQuieu, center, dives at the start of a race on Saturday.

Buy this photo
Swimmers compete at the John Day Swim Meet, including local swimmer Jack Strong, center of photo.

The Eagle/Angel Carpenter

Swimmers compete at the John Day Swim Meet, including local swimmer Jack Strong, center of photo.

Buy this photo
John Day swimmer Ryan Coalwell competes Saturday at the local swim meet.

The Eagle/Angel Carpenter

John Day swimmer Ryan Coalwell competes Saturday at the local swim meet.

Buy this photo
John Day’s Justin Hodge stays ahead of opponents at the local swim meet.

The Eagle/Angel Carpenter

John Day’s Justin Hodge stays ahead of opponents at the local swim meet.

Buy this photo
John Day swimmer Andrea Comer stays ahead of the competition.

The Eagle/Angel Carpenter

John Day swimmer Andrea Comer stays ahead of the competition.

Buy this photo
John Day swimmer Grant LeQuieu, left, battles at Saturday’s meet.

The Eagle/Angel Carpenter

John Day swimmer Grant LeQuieu, left, battles at Saturday’s meet.

Buy this photo

Swimmers battled in fierce competition while fans packed the poolside at Gleason and John Day city park to cheer them on at the July 20-22 John Day Swim Meet.

Two members of the John Day swim team, Justin Hodge in the 13-14 boys division and Rhea Mead in the 15 and up girls division, proved themselves by earning high-point awards at the meet.

The John Day team, with 50 swimmers, placed fourth at the meet, earning 313.5 points.

Prineville finished first with 629 points, The Dalles second with 380.5 and Lakeview third with 378.5. In fifth place was La Grande with 308 points, followed by Hi-Desert (Burns) with 156 and Pendleton with 123.5.

John Day head coach Stephanie LeQuieu said she was pleased with her team’s efforts, especially competing with some year-round swimmers.

“We had several kids who shaved off a bunch of time on their strokes,” she said, adding one swimmer took 60 seconds off their record.

“They’ve improved a great deal in a short time this season,” she added.

LeQuieu is the new head coach this season, picking up where Sabrina Howard left off.

LeQuieu, a Mt. Vernon resident, was assistant coach for two years before taking the lead, and before that was involved in officiating at the meets.

This season, she’s been focusing on the swimmers’ stroke technique as well as building strength and endurance.

“I couldn’t ask for a better group,” LeQuieu said.

Out of the 50 swimmers, there are 20 in the youngest “fishies” group.

She said some of the middle division swimmers often ask to help with the younger group.

“They are beginning to bond, and the younger swimmers look up to the older ones,” she said.

Last weekend’s home meet was the fourth district competition for the John Day team. They’ve also competed in Prineville, Lakeview and Burns.

The four teams make up the East Cascade District, and will have their final meet July 27-29 in Prineville.

LeQuieu said there have been several new swimmers join the group this year.

“I’m thankful for the new families, the new parents stepping up and being involved,” she said. “I feel very supported.”

John Day Swim Team first-place finishers

Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle

Sierra May, 3:10.53

Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle

Rhea Mead, 2:20.48

Girls 18 & Under 200 Yard Medley Relay

1) Rhea Mead 2) Amelia Hall 3) Deja Amsden 4) Torie Coalwell — 2:31.12

Boys 13-14 100 Yard Freestyle

Justin Hodge, 1:02.07

Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle

Rhea Mead, 1:03.29

Boys 13-14 100 Yard Butterfly

Andrew Hunt, 1:14.22

Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke

Rhea Mead, 1:16.24

Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle Relay

1) Andrew Hunt 2) Jack Strong 3) Thomas LeQuieu 4) Justin Hodge — 1:59.51

Boys 13-14 100 Yard Breaststroke

Thomas LeQuieu, 1:26.17 7

Boys 13-14 50 Yard Freestyle

Justin Hodge, 26.15

John Day Swim Team full results

John Day Invitational - 7/20/2018 to 7/22/2018

Event 1 Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

1 May, Sierra 10 John Day Swim Team 3:10.86 3:10.53 7

14 Bailey, Eliza 9 John Day Swim Team 5:38.68 4:34.29

19 Thunell, Jillie 8 John Day Swim Team NT 4:49.79

20 Hansen, Kara 8 John Day Swim Team NT 4:53.87

24 Fitch, Bella 10 John Day Swim Team 6:51.13 6:53.31

Event 2 Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

8 Wilson, Rowdy 9 John Day Swim Team NT 3:28.05

11 Hall, Trae 9 John Day Swim Team NT 3:43.53

14 Raschio, Vince 10 John Day Swim Team NT 3:58.94

21 Fansler, Silas 8 John Day Swim Team NT 4:51.26

Event 3 Girls 11-12 200 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

8 Walker, Morgan 11 John Day Swim Team 3:22.34 3:12.12

10 Thunell, Olive 11 John Day Swim Team 3:49.45 3:16.04

15 Bailey, Maddie 11 John Day Swim Team 4:08.50 3:53.67

Event 4 Boys 11-12 200 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

6 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team NT 2:58.25 1

7 Hall, Grant 12 John Day Swim Team NT 3:05.91

9 Wyllie, Reid 11 John Day Swim Team NT 3:22.74

Event 5 Girls 13-14 200 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

7 Hall, Amelia 13 John Day Swim Team NT 2:52.25

Event 6 Boys 13-14 200 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

2 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team 2:37.20 2:34.34 5

4 LeQuieu, Thomas 14 John Day Swim Team 2:41.34 2:37.41 3

6 Hunt, Andrew 13 John Day Swim Team 2:44.52 2:46.33 1

7 Strong, Jack 13 John Day Swim Team NT 2:47.43

8 Wyllie, Brady 13 John Day Swim Team 3:08.30 2:48.71

9 Larson, Quinn 13 John Day Swim Team 2:49.40 2:48.89

Event 7 Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

1 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team 2:25.38 2:20.48 7

3 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team 2:35.17 2:29.16 4

8 Amsden, Deja 17 John Day Swim Team 3:02.08 3:01.53

10 Comer, Andrea 17 John Day Swim Team NT 3:16.03

Event 13 Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time

2 Raschio, Annabelle 5 John Day Swim Team NT 40.73

Event 15 Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

2 John Day Swim Team A NT 2:10.82 10

1) Hall, Mia 8 2) Thunell, Jillie 8 3) Hansen, Kara 8 4) Fansler, Allie 6

1:04.57 1:06.25

Event 16 Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

--- John Day Swim Team B NT DQ

1) May, Danner 7 2) Miller, Henry 7 3) Cherry, Quinn 7 4) Trembly, Ethan 7

56.92 30.51

--- John Day Swim Team A NT DQ

1) Hall, Bentley 8 2) Mead, Kasidy 7 3) Ballou, Caden 8 4) Intile, Anthony 8

53.37 25.52

Event 17 Girls 10 & Under 100 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

--- John Day Swim Team A NT DQ

1) Bailey, Eliza 9 2) Gravem, Danika 9 3) Fitch, Bella 10 4) Raschio, Annabelle 5

1:26.67 1:33.55

Event 19 Girls 12 & Under 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

3 John Day Swim Team A NT 3:24.06 8

1) Bailey, Maddie 11 2) Thunell, Olive 11 3) Walker, Morgan 11 4) May, Sierra 10

1:06.32 54.72 45.52 37.50

Event 20 Boys 12 & Under 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

4 John Day Swim Team A NT 3:51.39 6

1) Hall, Trae 9 2) Wyllie, Reid 11 3) Wilson, Rowdy 9 4) Fansler, Silas 8

53.43 56.22 1:00.15 1:01.59

Event 22 Boys 14 & Under 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

2 John Day Swim Team B NT 2:49.14 10

1) Larson, Quinn 13 2) Hall, Grant 12 3) Coalwell, Ryan 12 4) Wyllie, Brady 13

43.14 51.15 40.48 34.37

--- John Day Swim Team A NT DQ

1) LeQuieu, Thomas 14 2) Strong, Jack 13 3) Hunt, Andrew 13 4) Hodge, Justin 14

35.77 43.20 34.62 26.24

Event 23 Girls 18 & Under 200 Yard Medley Relay

Team Relay Seed Time Finals Time Points

1 John Day Swim Team A NT 2:31.12 14

1) Mead, Rhea 15 2) Hall, Amelia 13 3) Amsden, Deja 17 4) Coalwell, Torie 17

35.88 46.74 39.88 28.62

Event 25 Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

6 Hall, Mia 8 John Day Swim Team NT 58.72 1

7 Hansen, Kara 8 John Day Swim Team 57.54 1:00.40

8 Thunell, Jillie 8 John Day Swim Team 1:01.26 1:03.80

17 Fansler, Allie 6 John Day Swim Team 1:22.15 1:12.76

23 Wyllie, Rhynna 7 John Day Swim Team NT 1:27.28

24 Molyneux, Morgan 7 John Day Swim Team 2:11.64 1:57.32

(Event 25 Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle)

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

--- Raschio, Annabelle 5 John Day Swim Team NT DQ

Event 26 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

2 Ballou, Caden 8 John Day Swim Team NT 51.52 5

6 Mead, Kasidy 7 John Day Swim Team 1:11.54 57.54 1

12 Fansler, Silas 8 John Day Swim Team 1:06.82 1:06.78

13 Hall, Bentley 8 John Day Swim Team NT 1:09.32

15 Trembly, Ethan 7 John Day Swim Team 1:15.09 1:14.32

16 Intile, Anthony 8 John Day Swim Team NT 1:15.49

17 May, Danner 7 John Day Swim Team 1:06.59 1:19.66

--- Cherry, Quinn 7 John Day Swim Team NT DQ

--- Miller, Henry 7 John Day Swim Team NT DQ

Event 27 Girls 9-10 100 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

3 May, Sierra 10 John Day Swim Team 1:28.45 1:28.12 4

39.67 48.45

22 Bailey, Eliza 9 John Day Swim Team 2:37.73 2:13.36

1:04.24 1:09.12

27 Fitch, Bella 10 John Day Swim Team 3:09.09 3:14.60

1:25.83 1:48.77

--- Gravem, Danika 9 John Day Swim Team NT DQ

1:07.40 1:32.37

Event 28 Boys 9-10 100 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

10 Hall, Trae 9 John Day Swim Team 1:52.32 1:35.39

44.39 51.00

11 Wilson, Rowdy 9 John Day Swim Team 1:49.13 1:35.44

44.64 50.80

22 Raschio, Vince 10 John Day Swim Team NT 1:57.82

52.45 1:05.37

Event 29 Girls 11-12 100 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

11 Walker, Morgan 11 John Day Swim Team 1:30.49 1:28.42

42.20 46.22

16 Thunell, Olive 11 John Day Swim Team 1:37.60 1:35.27

45.91 49.36

22 Bailey, Maddie 11 John Day Swim Team 1:50.01 1:51.31

52.90 58.41

Event 30 Boys 11-12 100 Yard Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points

4 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team 1:19.07 1:15.37 3

36.23 39.14

8 Hall, Grant 12 John Day Swim Team 1:30.22 1:21.71

40.63 41.08

18 Wyllie, Reid 11 John Day Swim Team 1:32.23 1:36.21

42.45 53.76















Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments