Home Sports Local Sports

John Day swimmers finish 3rd at district competition

Angel Carpenter

Blue Mountain Eagle

Published on July 31, 2018 4:43PM

John Day swimmer Justin Hodge races ahead to the finish line, in first, during an event July 21 at the home meet at Gleason Pool.

Eagle file photo

John Day swimmer Justin Hodge races ahead to the finish line, in first, during an event July 21 at the home meet at Gleason Pool.

Buy this photo
Eagle file photo
John Day’s Amelia Hall competes at the home meet July 21 at Gleason Pool.

Eagle file photo John Day’s Amelia Hall competes at the home meet July 21 at Gleason Pool.

Buy this photo
John Day swimmer Grant LeQuieu, left, battles at the July 20-22 home meet.

Eagle file photo

John Day swimmer Grant LeQuieu, left, battles at the July 20-22 home meet.

Buy this photo

“It was a fantastic way to finish the season,” said John Day swim team head coach Stephanie LeQuieu of last weekend’s East Cascade District Finals held in Prineville.

Justin Hodge won the high-point award for the meet, with Hodge and Rhea Mead winning high-point awards at the meet for the team.

Prineville’s team won the meet with 915 points, Lakeview finished second with 562, John Day was third with 388 and Hi-Desert (Burns) came in fourth with 211.

LeQuieu said her team, ranging in age from 5-17, performed well considering the hot weather and the longer days, competing in preliminary and final events.

“They supported one another well,” she said. “Most of our swimmers placed in the top six of their events.”

In addition to Hodge and Mead, Sierra May, Silas Hansler, Thomas LeQuieu, Jack Strong and Andrew Hung placed first in events.

One especially thrilling moment was seeing a 9-year-old fill in for one of their boys relay teams competing in the 18 and under 200-meter freestyle relay, LeQuieu said.

Grant LeQuieu (18), Brady Wyllie (13), Ryan Coalwell (12) and Rowdy Wilson (9) finished third in the event.

“It was a strategy that worked,” LeQuieu said.

Five-year-old Annabelle Raschio, new to the team, was nervous at the start of the competition but won her first event, LeQuieu said.

“Swimming every day is different than getting up on the blocks and competing,” the coach said. “To me, the highlights are when they go into something thinking they can’t do it and come out knowing they can — any of those moments that build self-confidence.”

Thomas LeQuieu placed third in the backstroke preliminaries, then won the race in the finals.

“It was cool to see him dig in and draw from what little he had left,” the coach said.

She said Grant and Thomas are her sons, but each of the swimmers feel like her own.

“When you work with kids in any capacity, you connect with them,” she said. “I was thrilled to be a part of their lives over the season.”

She said involvement in the sport of swimming not only gives kids something to do in the summer, but keeps their bodies and minds fit.

“It’s a team they can call a family,” she said. “It’s uplifting and encouraging for them to be a part of something.”

She added, “It’s inspiring to me to be around them to see their determination and be a part of them attaining their goals.”

The John Day team will gather for a end-of-season banquet at 5:30 p.m. Wednesday, Aug. 1, at the John Day city park.

District finals results

Girls 10 & Under 200 SC Meter Freestyle

Name Age Team Seed/Preliminary Time Finals Time Points

1 Shullanberger, Ashlynn 10 Lakeview Swim Team-OR 3:42.62 3:22.24 7

45.43 53.42 52.94 50.45

2 May, Sierra 10 John Day Swim Team-OR 3:31.49 3:28.29 5

46.10 54.15 55.27 52.77

20 Bailey, Eliza 9 John Day Swim Team-OR 5:04.46 5:17.59

1:11.02 1:24.16 1:26.10 1:16.31

22 Thunell, Jillie 8 John Day Swim Team-OR 5:21.67 5:20.70

1:21.20

Boys 10 & Under 200 SC Meter Freestyle

1 Gallagher, Tommy 10 Lakeview Swim Team-OR 3:41.35 3:23.73 7

47.60 53.94 53.66 48.53

6 Wilson, Rowdy 9 John Day Swim Team-OR 3:50.94 3:45.47 1

7 Hall, Trae 9 John Day Swim Team-OR 4:08.12 3:58.64

50.60 1:04.64 1:03.24 1:00.16

12 Raschio, Vince 10 John Day Swim Team-OR 4:25.22 4:28.88

58.75 1:09.67 1:15.73 1:04.73

17 Fansler, Silas 8 John Day Swim Team-OR 5:23.30 5:38.18

1:29.92 1:25.82

Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle

1 Holliday, Emma 12 Prineville Swim Team-OR 3:19.45 3:18.03 7

43.94 52.17 53.15 48.77

7 Hodge, Sivanna 12 John Day Swim Team-OR 3:50.78 3:45.87

47.15 59.09 1:02.28 57.35

8 Thunell, Olive 11 John Day Swim Team-OR 3:37.60 3:47.54

47.01 59.54 1:02.02 58.97

9 Walker, Morgan 11 John Day Swim Team-OR 3:33.25 3:47.74

50.24 59.04 1:58.46

14 Bailey, Maddie 11 John Day Swim Team-OR 4:19.37 4:20.47

Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle

1 Gallagher, Max 12 Lakeview Swim Team-OR 2:57.91 2:55.68 7

39.57 45.31 47.16 43.64

4 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team-OR 3:17.86 3:09.93 3

44.10 49.38 51.88 44.57

5 Hall, Grant 12 John Day Swim Team-OR 3:26.36 3:10.02 2

44.44 49.35 50.51 45.72

Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle

1 Freeman, Teagan 14 Prineville Swim Team-OR 2:46.28 2:50.20 7

36.93 43.00 46.68 43.59

6 Hall, Amelia 13 John Day Swim Team-OR 3:11.20 3:19.99 1

43.57 50.90

Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle

1 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team-OR 2:51.32 2:44.78 7

34.30 2:10.48

3 LeQuieu, Thomas 14 John Day Swim Team-OR 2:54.73 2:48.27 4

36.44 43.87 45.91 42.05

6 Larson, Quinn 13 John Day Swim Team-OR 3:07.47 2:56.05 1

40.42 47.55 47.03 41.05

7 Strong, Jack 13 John Day Swim Team-OR 3:05.85 2:56.27

39.64 46.76 47.72 42.15

8 Hunt, Andrew 13 John Day Swim Team-OR 3:02.62 3:01.21

39.81 47.49 41.25 52.66

9 Wyllie, Brady 13 John Day Swim Team-OR 3:07.27 3:11.43

41.44 49.57 50.51 49.91

Girls 15 & Over 200 SC Meter Freestyle

1 Conley, Alex 18 Lakeview Swim Team-OR 2:40.16 2:36.02 7

35.26 39.71 40.92 40.13

2 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team-OR 2:35.93 2:36.23 5

35.61 38.59 42.64 39.39

4 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team-OR 2:45.57 2:47.51 3

1:26.50

7 Amsden, Deja 17 John Day Swim Team-OR 3:21.50 3:14.15

44.46 51.90 53.23 44.56

Boys 15 & Over 200 SC Meter Freestyle

1 McMichael, Garrett 17 Prineville Swim Team-OR 2:35.22 2:34.82 7

33.79 37.66 41.15 42.22

Girls 8 & Under 50 SC Meter Freestyle

1 Weil, Megan 8 Hi-Desert Swim Team-OR 49.61 46.75 7

6 Hall, Mia 8 John Day Swim Team-OR 57.33 1:10.10 1

Boys 8 & Under 50 SC Meter Freestyle

1 Fewell, Jimmie 7 Prineville Swim Team-OR 1:03.94 1:04.80 7

2 Mead, Kasidy 7 John Day Swim Team-OR 1:11.55 1:05.28 5

3 Fansler, Silas 8 John Day Swim Team-OR 1:08.82 1:06.75 4

Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle

1 Shullanberger, Ashlynn 10 Lakeview Swim Team-OR 1:37.12 1:34.31 7

45.49 48.82

2 May, Sierra 10 John Day Swim Team-OR 1:36.54 1:40.85 5

47.19 53.66

Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle

1 Houck, Orion 10 Hi-Desert Swim Team-OR 1:30.03 1:31.48 7

41.97 49.51

5 Wilson, Rowdy 9 John Day Swim Team-OR 1:44.50 1:45.68 2

48.03 57.65

Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle

1 Holliday, Emma 12 Prineville Swim Team-OR 1:28.10 1:28.22 7

42.50 45.72

6 Hodge, Sivanna 12 John Day Swim Team-OR 1:33.28 1:40.96 1

44.56 56.40

Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle

1 Gallagher, Max 12 Lakeview Swim Team-OR 1:22.99 1:20.62 7

39.28 41.34

3 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team-OR 1:23.54 1:21.95 4

39.62 42.33

Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle

1 Freeman, Teagan 14 Prineville Swim Team-OR 1:16.58 1:16.31 7

36.31 40.00

Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle

1 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team-OR 1:10.90 1:09.91 7

33.08 36.83

3 LeQuieu, Thomas 14 John Day Swim Team-OR 1:15.51 1:16.12 4

35.79 40.33

4 Strong, Jack 13 John Day Swim Team-OR 1:22.01 1:19.73 3

38.95 40.78

Girls 15 & Over 100 SC Meter Freestyle

1 Conley, Alex 18 Lakeview Swim Team-OR 1:10.47 1:09.37 7

33.71 35.66

2 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team-OR 1:12.63 1:10.80 5

33.77 37.03

5 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team-OR 1:13.63 1:12.01 2

Boys 15 & Over 100 SC Meter Freestyle

1 Goss, Garrett 16 Hi-Desert Swim Team-OR 1:08.22 1:07.68 7

32.41 35.27

Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke

1 Bell, Madilyn 8 Prineville Swim Team-OR 30.34 30.16 7

3 Thunell, Jillie 8 John Day Swim Team-OR 40.03 40.11 4

6 Hansen, Kara 8 John Day Swim Team-OR 43.59 41.80 1

Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke

1 Harrington, Riley 7 Lakeview Swim Team-OR 42.69 40.22 7

Girls 9-10 50 SC Meter Breaststroke

1 Stubbs, Riley 10 Lakeview Swim Team-OR 54.88 54.73 7

4 May, Sierra 10 John Day Swim Team-OR 59.75 1:00.52 3

Boys 9-10 50 SC Meter Breaststroke

1 Houck, Orion 10 Hi-Desert Swim Team-OR 55.47 56.40 7

Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke

1 Ludwig, Quincey 12 Lakeview Swim Team-OR 50.39 48.92 7

Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke

1 Carr, Cameron 12 Prineville Swim Team-OR 47.27 45.89 7

5 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team-OR 52.03 52.02 2

Girls 13-14 100 SC Meter Breaststroke

1 Freeman, Teagan 14 Prineville Swim Team-OR 1:41.02 1:40.68 7

47.50 53.18

Boys 13-14 100 SC Meter Breaststroke

1 Ludwig, Morgan 14 Lakeview Swim Team-OR 1:36.21 1:34.81 7

44.93 49.88

2 LeQuieu, Thomas 14 John Day Swim Team-OR 1:39.86 1:38.68 5

45.01 53.67

3 Wyllie, Brady 13 John Day Swim Team-OR 1:46.59 1:41.51 4

48.35 53.16

4 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team-OR 1:42.04 1:41.83 3

47.61 54.22

6 Strong, Jack 13 John Day Swim Team-OR 1:45.87 1:45.38 1

51.44 53.94

Girls 15 & Over 100 SC Meter Breaststroke

1 Conley, Sammy 15 Lakeview Swim Team-OR 1:31.70 1:31.22 7

43.67 47.55

4 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team-OR 1:35.57 1:35.74 3

45.73 50.01

5 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team-OR 1:41.01 1:41.26 2

47.07 54.19

Boys 15 & Over 100 SC Meter Breaststroke

1 McMichael, Garrett 17 Prineville Swim Team-OR 1:27.76 1:23.99 7

39.91 44.08

Girls 8 & Under 100 SC Meter IM

1 Decker, Hayden 8 Prineville Swim Team-OR 2:59.40 2:42.69 7

1:18.51 1:24.18

3 Hansen, Kara 8 John Day Swim Team-OR 2:56.48 2:55.05 4

1:27.37 1:27.68

4 Thunell, Jillie 8 John Day Swim Team-OR 3:10.03 3:01.43 3

Boys 8 & Under 100 SC Meter IM

1 Harrington, Riley 7 Lakeview Swim Team-OR 3:16.37 3:12.00 7

1:35.08 1:36.92

Girls 9-10 100 SC Meter IM

1 May, Sierra 10 John Day Swim Team-OR 1:50.96 1:53.99 7

54.28 59.71

Boys 9-10 100 SC Meter IM

1 Houck, Orion 10 Hi-Desert Swim Team-OR 1:49.29 1:48.33 7

50.86 57.47

6 Wilson, Rowdy 9 John Day Swim Team-OR 2:13.85 2:12.41 1

1:08.32 1:04.09

Girls 11-12 100 SC Meter IM

1 Holliday, Emma 12 Prineville Swim Team-OR 1:44.98 1:44.22 7

48.70 55.52

7 Walker, Morgan 11 John Day Swim Team-OR 1:54.04 1:57.25

55.63 1:01.62

8 Hodge, Sivanna 12 John Day Swim Team-OR 2:07.63 2:00.22

1:01.68 58.54

13 Thunell, Olive 11 John Day Swim Team-OR 2:04.14 2:09.05

1:04.07 1:04.98

Boys 11-12 100 SC Meter IM

1 Carr, Cameron 12 Prineville Swim Team-OR 1:37.65 1:33.70 7

46.40 47.30

4 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team-OR 1:39.37 1:39.58 3

47.84 51.74

7 Hall, Grant 12 John Day Swim Team-OR 1:58.10 1:46.57

55.20 51.37

Girls 13-14 200 SC Meter IM

1 Freeman, Teagan 14 Prineville Swim Team-OR 3:15.40 3:17.01 7

42.13 52.59 56.92 45.37

3 Hall, Amelia 13 John Day Swim Team-OR 4:05.88 3:42.33 4

52.18 1:01.70 58.08 50.37

Boys 13-14 200 SC Meter IM

1 Ludwig, Morgan 14 Lakeview Swim Team-OR 3:06.35 3:09.40 7

39.19 51.54 54.84 43.83

2 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team-OR 3:15.00 3:13.10 5

38.73 52.69 1:00.57 41.11

3 LeQuieu, Thomas 14 John Day Swim Team-OR 3:36.44 3:26.38 4

57.99 47.46 56.65 44.28

4 Larson, Quinn 13 John Day Swim Team-OR 3:31.19 3:26.87 3

54.56 51.61 57.74 42.96

6 Hunt, Andrew 13 John Day Swim Team-OR 3:23.03 3:27.46 1

39.78 55.41 1:05.11 47.16

7 Wyllie, Brady 13 John Day Swim Team-OR 3:34.22 3:28.46

53.28 53.33 57.22 44.63

9 Strong, Jack 13 John Day Swim Team-OR 3:42.10 3:45.83

55.18 46.29

Girls 15 & Over 200 SC Meter IM

1 Conley, Alex 18 Lakeview Swim Team-OR 3:05.24 3:04.84 7

1:03.92 1:05.92

2 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team-OR 3:05.51 3:05.70 5

21.65 47.56 53.37 1:03.12

4 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team-OR 3:10.39 3:11.87 3

47.83 21.20 56.35 1:06.49

6 Amsden, Deja 17 John Day Swim Team-OR 3:39.26 3:40.65 1

25.17 1:01.49 1:01.05 1:12.94

Boys 15 & Over 200 SC Meter IM

1 McMichael, Garrett 17 Prineville Swim Team-OR 2:49.89 2:52.31 7

37.37 21.91 22.86 1:30.17

7 LeQuieu, Grant 17 John Day Swim Team-OR 3:30.73 3:28.64

48.54 54.89 1:06.31 38.90

Girls 8 & Under 100 SC Meter Medley Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:05.16 2:07.30 14

1) Wilber, Ariel 8 2) Bell, Madilyn 8 3) Grogan, Ellie 7 4) Decker, Hayden 8

1:01.32 1:05.98

Girls 10 & Under 100 SC Meter Medley Relay

1 Lakeview Swim Team-OR A 1:41.35 1:37.65 14

1) Stubbs, Riley 10 2) Shullanberger, Danica 10 3) Start, Makina 10 4) Shullanberger, Ashlynn 10

57.54 40.11

5 John Day Swim Team-OR A NT 2:35.15 4

1) Bailey, Eliza 9 2) Thunell, Jillie 8 3) Hansen, Kara 8 4) Hall, Mia 8

1:29.85 1:05.30

Boys 10 & Under 100 SC Meter Medley Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 1:35.82 1:49.04 14

1) Hugie, Brady 9 2) Barker, Riddley 10 3) Decker, Caleb 10 4) Grogan, Luke 9

1:00.56 48.48

3 John Day Swim Team-OR A NT 1:53.06 8

1) Fansler, Silas 8 2) Raschio, Vince 10 3) Wilson, Rowdy 9 4) Hall, Trae 9

1:01.56 51.50

Girls 12 & Under 200 SC Meter Medley Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:50.61 3:15.36 14

1) Morgan, Keera 12 2) Holliday, Corley 11 3) Holliday, Emma 12 4) Wood, Gabriela 12

52.23 50.63 51.31 41.19

2 John Day Swim Team-OR A 4:45.22 3:41.08 10

1) Hodge, Sivanna 12 2) Thunell, Olive 11 3) Walker, Morgan 11 4) May, Sierra 10

58.86 1:08.26 49.39 44.57

Boys 12 & Under 200 SC Meter Medley Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:55.81 3:11.12 14

1) Barker, Birch 12 2) Carr, Cameron 12 3) Bell, Maison 12 4) Levesque, Zachary 12

51.60 47.64 49.22 42.66

Girls 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:35.66 3:36.85 14

1) Tyger, Nevaeh 14 2) Sakraida, Rylee 14 3) Freeman, Teagan 14 4) Wilber, Aniha 14

52.28 43.64 1:19.26 41.67

Boys 14 & Under 200 SC Meter Medley Relay

1 John Day Swim Team-OR A 2:40.17 2:33.39 14

1) LeQuieu, Thomas 14 2) Strong, Jack 13 3) Hunt, Andrew 13 4) Hodge, Justin 14

40.35 46.27 38.20 28.57

3 John Day Swim Team-OR B NT 3:12.30 8

1) Larson, Quinn 13 2) Hall, Grant 12 3) Coalwell, Ryan 12 4) Wyllie, Brady 13

48.97 58.82 46.16 38.35

Girls 18 & Under 200 SC Meter Medley Relay

1 Lakeview Swim Team-OR A 2:38.18 2:37.85 14

1) Patzke, Rebekah 13 2) Conley, Sammy 15 3) Conley, Alex 18 4) Stephens, Hannah 13

43.93 42.41 35.93 35.58

2 John Day Swim Team-OR A 3:07.03 2:50.68 10

1) Mead, Rhea 15 2) Hall, Amelia 13 3) Amsden, Deja 17 4) Coalwell, Torie 17

41.69 48.82 47.00 33.17

Boys 18 & Under 200 SC Meter Medley Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:13.17 2:29.64 14

1) Todd, Nathan 15 2) McMichael, Garrett 17 3) Todd, Emilio 18 4) Todd, Noah 17

46.01 38.71 33.02 31.90

Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke

1 Catterson, Megan 8 Prineville Swim Team-OR 28.31 28.41 7

Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke

1 Fansler, Silas 8 John Day Swim Team-OR 29.10 30.25 7

Girls 9-10 50 SC Meter Backstroke

1 Shullanberger, Ashlynn 10 Lakeview Swim Team-OR 54.60 50.24 7

2 May, Sierra 10 John Day Swim Team-OR 51.57 53.56 5

Boys 9-10 50 SC Meter Backstroke

1 Houck, Orion 10 Hi-Desert Swim Team-OR 53.27 50.94 7

Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke

1 Morgan, Keera 12 Prineville Swim Team-OR 47.05 46.56 7

6 Hodge, Sivanna 12 John Day Swim Team-OR 53.22 53.72 1

Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke

1 Carr, Cameron 12 Prineville Swim Team-OR 44.92 43.82 7

4 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team-OR 48.60 48.60 3

Girls 13-14 100 SC Meter Backstroke

1 Patzke, Rebekah 13 Lakeview Swim Team-OR 1:35.51 1:30.27 7

44.67 45.60

Boys 13-14 100 SC Meter Backstroke

1 LeQuieu, Thomas 14 John Day Swim Team-OR 1:27.48 1:25.38 7

39.79 45.59

2 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team-OR 1:26.28 1:27.03 5

42.37 44.66

5 Wyllie, Brady 13 John Day Swim Team-OR 1:45.53 1:42.15 2

49.78 52.37

6 Hunt, Andrew 13 John Day Swim Team-OR 1:47.20 1:43.01 1

Girls 15 & Over 100 SC Meter Backstroke

1 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team-OR 1:24.88 1:23.81 7

4 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team-OR 1:34.15 1:33.90 3

6 Amsden, Deja 17 John Day Swim Team-OR 1:41.14 1:43.97 1

48.68 55.29

Boys 15 & Over 100 SC Meter Backstroke

1 Goss, Garrett 16 Hi-Desert Swim Team-OR 1:22.53 1:19.92 7

37.21 42.71

3 LeQuieu, Grant 17 John Day Swim Team-OR 1:32.20 1:31.57 4

Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly

1 Decker, Hayden 8 Prineville Swim Team-OR 32.91 30.88 7

4 Hansen, Kara 8 John Day Swim Team-OR 34.57 34.96 3

Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly

1 Griffin, Logan 8 Prineville Swim Team-OR 31.96 33.19 7

2 May, Danner 7 John Day Swim Team-OR 42.71 45.03 5

Girls 9-10 50 SC Meter Butterfly

1 Start, Makina 10 Lakeview Swim Team-OR 59.04 56.59 7

2 May, Sierra 10 John Day Swim Team-OR 58.18 57.10 5

Boys 9-10 50 SC Meter Butterfly

1 Houck, Orion 10 Hi-Desert Swim Team-OR 50.84 53.03 7

Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly

1 Ludwig, Quincey 12 Lakeview Swim Team-OR 48.05 47.02 7

4 Walker, Morgan 11 John Day Swim Team-OR 48.89 50.96 3

Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly

1 Gallagher, Max 12 Lakeview Swim Team-OR 43.76 42.36 7

2 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team-OR 45.00 44.51 5

Girls 13-14 100 SC Meter Butterfly

1 Stephens, Hannah 13 Lakeview Swim Team-OR 1:28.61 1:30.04 7

42.85 47.19

Boys 13-14 100 SC Meter Butterfly

1 Ludwig, Morgan 14 Lakeview Swim Team-OR 1:30.92 1:25.16 7

39.77 45.39

2 Hunt, Andrew 13 John Day Swim Team-OR 1:29.06 1:28.46 5

42.57 45.89

3 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team-OR 1:32.01 1:39.54 4

42.27 57.27

4 Wyllie, Brady 13 John Day Swim Team-OR 1:51.00 1:52.77 3

Girls 15 & Over 100 SC Meter Butterfly

1 Conley, Alex 18 Lakeview Swim Team-OR 1:31.83 1:28.17 7

38.15 50.02

2 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team-OR 1:33.21 1:34.39 5

40.63 53.76

4 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team-OR 1:45.79 1:46.96 3

5 Amsden, Deja 17 John Day Swim Team-OR 1:49.93 1:47.66 2

51.09 56.57

Boys 15 & Over 100 SC Meter Butterfly

1 Todd, Emilio 18 Prineville Swim Team-OR 1:19.78 1:15.18 7

33.46 41.72

Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle

1 Weil, Megan 8 Hi-Desert Swim Team-OR 21.15 21.09 7

Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle

1 Griffin, Logan 8 Prineville Swim Team-OR 24.25 23.88 7

3 Mead, Kasidy 7 John Day Swim Team-OR 27.47 29.25 4

4 Fansler, Silas 8 John Day Swim Team-OR 29.31 31.30 3

Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle

1 Shullanberger, Ashlynn 10 Lakeview Swim Team-OR 44.33 43.50 7

2 May, Sierra 10 John Day Swim Team-OR 44.49 45.21 5

Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle

1 Houck, Orion 10 Hi-Desert Swim Team-OR 41.09 40.96 7

5 Wilson, Rowdy 9 John Day Swim Team-OR 47.73 46.59 2

Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle

1 Holliday, Emma 12 Prineville Swim Team-OR 39.42 38.38 7

3 Hodge, Sivanna 12 John Day Swim Team-OR 39.70 41.24 4

Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle

1 Carr, Cameron 12 Prineville Swim Team-OR 36.55 35.56 7

2 Coalwell, Ryan 12 John Day Swim Team-OR 36.49 35.66 5

Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle

1 Freeman, Teagan 14 Prineville Swim Team-OR 33.88 34.66 7

Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle

1 Hodge, Justin 14 John Day Swim Team-OR 28.83 28.96 7

2 LeQuieu, Thomas 14 John Day Swim Team-OR 33.09 32.93 5

4 Strong, Jack 13 John Day Swim Team-OR 34.45 34.84 3

6 Hunt, Andrew 13 John Day Swim Team-OR 36.48 36.38 1

Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle

1 Conley, Alex 18 Lakeview Swim Team-OR 31.17 30.82 7

4 Coalwell, Torie 17 John Day Swim Team-OR 32.25 32.60 3

5 Mead, Rhea 15 John Day Swim Team-OR 32.99 32.72 2

Boys 15-18 50 SC Meter Freestyle

1 Todd, Noah 17 Prineville Swim Team-OR 29.41 29.51 7

Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 1:49.19 1:49.80 14

1) Decker, Hayden 8 2) Grogan, Ellie 7 3) Wilber, Ariel 8 4) Bell, Madilyn 8

57.96 51.84

4 John Day Swim Team-OR A 2:29.18 2:54.26 6

1) Fansler, Allie 6 2) Molyneux, Morgan 7 3) Raschio, Annabelle 5 4) Thunell, Jillie 8

42.66 2:11.60

Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 1:15.60 2:08.21 14

1) Estes, Thaddaeus 6 2) Griffin, Logan 8 3) Baertlein, August 8 4) Fewell, Jimmie 7

57.47 1:10.74

2 John Day Swim Team-OR A 2:30.10 2:18.47 10

1) Fansler, Silas 8 2) May, Danner 7 3) Mead, Kasidy 7 4) Trembly, Ethan 7

1:11.05 1:07.42

Girls 10 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay

1 Lakeview Swim Team-OR A 1:24.38 1:23.17 14

1) Stubbs, Riley 10 2) Shullanberger, Danica 10 3) Shullanberger, Ashlynn 10 4) Start, Makina 10

42.98 40.19

Boys 10 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 1:16.63 1:30.29 14

1) Hugie, Brady 9 2) Lockling, Landon 10 3) Grogan, Luke 9 4) Decker, Caleb 10

45.05 45.24

Girls 12 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:26.93 2:50.58 14

1) Morgan, Keera 12 2) Wood, Gabriela 12 3) Carne, Pati 11 4) Holliday, Emma 12

43.27 42.38 44.11 40.82

4 John Day Swim Team-OR A 2:48.92 3:33.87 6

1) Thunell, Olive 11 2) Hansen, Kara 8 3) Walker, Morgan 11 4) May, Sierra 10

51.31 1:10.18 24.60 1:07.78

Boys 12 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:31.68 2:37.05 14

1) Levesque, Zachary 12 2) Bell, Maison 12 3) Barker, Birch 12 4) Carr, Cameron 12

39.26 40.74 39.52 37.53

Girls 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 2:15.39 2:37.86 14

1) Sakraida, Rylee 14 2) Wilber, Aniha 14 3) Tyger, Nevaeh 14 4) Freeman, Teagan 14

40.28 39.47 44.18 33.93

Boys 14 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay

1 John Day Swim Team-OR A 2:13.86 2:16.82 14

1) Hunt, Andrew 13 2) Strong, Jack 13 3) LeQuieu, Thomas 14 4) Hodge, Justin 14

36.02 36.02 34.61 30.17

Girls 18 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay

1 Lakeview Swim Team-OR A 2:17.59 2:18.39 14

1) Conley, Sammy 15 2) Patzke, Rebekah 13 3) Stephens, Hannah 13 4) Conley, Alex 18

32.53 37.13 38.01 30.72

2 John Day Swim Team-OR A 2:37.47 2:30.74 10

1) Amsden, Deja 17 2) Hodge, Sivanna 12 3) Mead, Rhea 15 4) Coalwell, Torie 17

38.84 44.37 33.63 33.90

Boys 18 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay

1 Prineville Swim Team-OR A 1:54.27 2:08.42 14

1) Todd, Noah 17 2) McMichael, Garrett 17 3) Raymond, Marshal 15 4) Todd, Emilio 18

31.52 31.57 32.37 32.96

3 John Day Swim Team-OR A NT 2:38.39 8

1) Coalwell, Ryan 12 2) Wilson, Rowdy 9 3) Wyllie, Brady 13 4) LeQuieu, Grant 17

36.47 46.55 41.15 34.22





Marketplace

Share and Discuss

Guidelines

User Comments